Ekologie

Voda

2. srpna 2009 v 12:14 | Anuška

Rozšířením na Zemi a pohybem vody se zabívá hydrologie. Při pohledu z vesmítu vypadá Země jako modrobílá planeta, protože množství vody na ni je mnohem vyšší než na ostatních planetách. Všechny formy života jsou závislé na vodě.
71% povrchu země tvoří slaná voda. To je 97% celého vodstva. Sladká voda tvoří jen nepatrnou část hydrosféry-3%. 69% této vody je v ledovcích. Dalších 30% je voda podzemní. Zbylé 1% je voda povrchová a atmosférická.

10 tipů jak ušetřit vodu:

1. Začínáme na záchodě
Zhruba 30 až 40 procent z celkové spotřeby vody připadne na splachování záchodu. Řešení je jednoduché. Zbavit se staré nádržky, která měla objem 10 litrů a nahradit ji novou s takzvaným dvojitým tlačítkem, které spotřebuje na spláchnutí tři nebo šest litrů vody.

2. Nezatracujme pisoáry
V rodinách, kde převažují muži, se vyplatí pisoár. Na jedno spláchnutí totiž spotřebuje maximálně dva litry vody.

3. Sprcha místo plné vany
Na každodenní hygienu je lepší sprchování než koupání ve vaně. Při dvouminutové sprše, která k běžné hygieně stačí, potřebujeme jen třetinu vody oproti koupání. Takže i když zůstaneme pod sprchou čtyři minuty, stále se to vyplatí.


4. I hlavice umí šetřit
I když je sprchování samo o sobě úspornější než koupání, na trhu jsou k mání i speciální sprchové hlavice s dešťovým efektem, které jsou schopné ušetřit dalších deset procent vody.

5. Pozor při nákupu vany!
Milujeme koupání a obden si napouštíme plnou vanu horké vody? Pak je dobré, i když máme v koupelně spoustu místa, volit raději vanu střední velikost než velkou. Ta může mít objem až 300 litrů, vany střední velikosti o sto méně. A to už je na účtu za vodu znát.

6. Brzda vody i účtu
Máme-li běžnou pákovou baterii, proteče tudy za minutu 15 litrů vody. Je proto lepší při nákupu zvolit armaturu s brzdou nebo stopkou. Ty omezí minutový průtok zhruba na polovinu. Stačí ale zmáčknout stop tlačítko nebo větší silou překonat brzdu a plný průtok se obnoví (třeba když potřebujeme napustit vodu do kýble na vytírání). Podobné omezení dokážou zajistit i instalatéři při osazování baterie nebo různé perlátory. Ale to už je "navždy".

7. Bezpečné a šetřivé
Několik desítek litrů vody denně dokážou ušetřit termostatické baterie. U nich si lze nastavit teplotu vody, bez toho aniž bychom ji pouštěli. Slouží tomu na baterii nakreslená ryska a u ní hodnota 38 stupňů, která je ideální na sprchování i koupání. Právě při tom, kdy se snažíme nastavit správný poměr teplé a studené vody, nám zpravidla odteče do odpadu bez jakéhokoli využití i 10 až 20 litrů vody.


8. Zrádné čištění zubů
Je to zlozvyk, který mají mnozí z nás. Když si čistí zuby, nechají celé dvě minuty - a ti poctivější i déle - téct vodu. Je to zbytečné a při jednom čištění tak pustíme zbytečně do odpadu dalších 20 litrů vody.

9. Pouštíme jen plnou pračku
Staré pračky spotřebují na jedno praní 100 litrů vody! A je jedno, zda ji máme plnou nebo jsme dovnitř dali troje džíny. Nové přístroje mají spotřebu kolem 40 litrů vody. Mnohé z nich jsou ale vybavené takzvanou automatikou, která si prádlo zváží a sama pozná, zda je pračka plná, nebo v ní máme opět ty troje džíny. A tomu přizpůsobí i množství vody, kterou do bubnu pustí.

10. Mytí nádobí v ruce zakázáno
Mnozí si nechtějí domů pořídit myčku, aby neplýtvali zbytečně vodou. Ale opak je pravdou, na mytí 12 sad nádobí, což je náplň jedné myčky, spotřebujeme ve dřezu až 80 litrů vody: myčka si vystačí s 10 až 15 litry.


Amazonie

27. března 2009 v 17:02 | Anuška
Amazonský prales je největší a nejrozmanitější. Je domovem 20 milionů lidí, 400 přírodních národů. Je až neuvěřitelné, že 85% ještě zůstává nedotčeno. Avšak za minulý rok bylo vykáceno, vypáleno,.. 20 000 kilometrů čtverečných.
Jedním z důvdů kácení lesů je ilegální obchod se vzácnými druhy dřeva-mahagonu a dalších tropických dřev. Brazilská vláda odhaduje že 80% tržby dřeva je nelegílní.
Jedním z řešení, jak zabrátit dalšímu kácení je upravit způsob zemědělství-místo velkých plantáží by se mohly zavést nové techniky. Vykácené, ale dnes už neužívané lpochy by se mohly zalesnit. Takle obnovené plochy, ale nejsou schopny vrátit se do původní podoby. Velkým problémem je také smýšlení domorodců. Pro ty nemá ekologie, šetrnost k životnímu prostředí význam.

Pandy Velké

19. března 2009 v 17:32 | Anuška
Panda velká se svou černobíle zbarvenou srstí s charakteristickým vzorem je jedním z nejznámějších a zároveň nejvzácnějších a nejohroženějších savců světa.Panda velká je samotář, který dvě třetiny dne věnuje shánění a požírání potravy, ve zbytku dne odpočívá. Rády sedávají ve větvích stromů, dokonce i na nich spí, sluní se a hledají tu útočiště v nebezpečí. Tato 1,2 až 1,5 m velká medvědovitá šelma má hmotnost 70 až 160kg. V zajetí se dožívá až 15 let.


Panda velká patří mezi ohrožené druhy, proto je v Číně chráněná zákonem. Za její zabití hrozí až trest smrti, ale pytláctví přesto existuje- obrovská suma vyplácená na černém trhu za kůži je příliš lákavá. Říká se, že za několik desítek let celé bambusové lesy naráz vykvetou a poté zahynou, pandy přijdou o potravu, a protože většinou nemají kam odejít, budou umírat hladem.


Žije v horských oblastech Tibetu a Číny, v bambusovích lesech. Živí se bambusovými výhonky. Hlodavec ani malá rybka jí neuškodí. Od března do května, samičky jsou plodné pouze tři dny v roce. Po pětiměsíční březosti přichází na svět jediné mládě. S matkou zůstává 18 měsíců.

VÍTE ŽE


  • Až do roku 1869, kdy ji popsal francouzský přírodovědec páter David, pandu velkou v Evropě nikdo neznal.

  • Panda velká je ve znaku Světového fondu pro ochranu přírody (WWF)

  • Panda velká zimu nepřespává a za velmi chladného počasí hledá úkryt v jeskyních nebo dutých stromech.

  • Krátký ocas používá panda jako kartáč, kterým rozprašuje výměšek pachových žláz umístěných pod ním. Tímto zajímavým způsobem si panda značkuje své území.

  • Denně se panda věnuje 16 i více hod. příjímání potravy, ale za celou tuto dobu stráví jen tolik, co sežere za jedinou hodinu.

    Panda velká je bezprostředně ohrožena mizením bambusových lesů a pytláctvím. V součastné době žije asi jen 900 zvířat ve volné přírodě. Nebude snadné je zachránit, i když na území Číny vznikají rezervace a pro svou roztomilost jsou pandy oblíbenými chovanci zoologických zahrad, čemuž jistě napomáhá jejich hravost a ochota se předvádět.

Ebola

11. března 2009 v 20:28 | Anuška
Ebola je virus, který zabíjí v pralesích Afriky gorily. Přenašečem nákazy je jeden druh netopýra přenášející virus ve svém těle, aniž by se sám nakazil. Svou potřebu vykonává na listech po celém pralese. Tak se stane že se nakazí i listy, sloužící gorilám pro potravu.
Nakažené gorile se virus uhnízdí v těle a začne se v buňkách rozmnožovat. Po čase dojde k destrukci, virus vyrazí ven a najde si nové místo k rozmnožování. Nakažené gorily postupně pomalu a bolestivě umírají. Toto šílené bolestivé martyrium trvá zhruba deset dní. Po deseti dnech-v poslední fázi eboly-vybuchnou vnitřnosti a orgány v těle a ze všech tělesných otvorů zvířat vyteče krev.
Gorilí populace v poslední době klesla na pouhých 90 000 zvířat. Obzvlášť krutě byla zasažena oblast na hranicích Gabonu a Konga, což je rozloha zhruba odpovídající Lucembursku. Tam zemřelo v posledních dvou letech přes 5500goril. To je pět goril za den. V národním parku Lossi (severozápad Konga) je 95procent goril obětí eboly. Přežilo jen 17 zvířat. Ale na ebolu neumírají jen gorily, dokonce již zemřelo asi 1200 lidí.
Naděje na záchranu goril je! Nová očkovací látka by gorily zachránila před naprostým vymřením. Vývoj očkovací látky proti ebole by takový problém nebyl. Ale firmy, které by mohli takové očkování vyrobit, myslí na zvířata až v poslední řadě, protože z toho žádný výdělek nebude.
Výroba očkování pro gorily bude stát zhruba dva milióny euro. Vědci se snaží tento obnos získat pomocí peněžních darů. Pokud se jim nepodaří dát dohromady dostatek peněz, krásné gorily vymřou, a to přece nikdo z nás nechce!Tuleni

5. března 2009 v 17:37 | Anuška
Tuleni..je to opravdu příšerný! Proč to ty lidé dělají! Jasný, mají z toho peníze. Ale copak nejsou na tolik schopní, aby si je vydělali nějak jinak? Copak nemají srdce?
Nikdy nepochopím jak někdo může takle zabíjet! Takový krásní tvorové.
Někdy se stydím, že jsem člověk. Lidí to tady všechno zanáší odpatky, zabíjejí i když nechtějí, ubližují ostatním, ničí přírodu, myslí si jak jsou úžasní,.....

Greenpeace

3. března 2009 v 17:41 | Anuška
Greenpeace je celosvětová ekologická organizace zabývající se propagací ochrany životního prostředí. Organizace má dnes víc než 3 miliony členů ve 39 zemích světa. Organizace je, podle svých slov, apolitická a finančně nezávislá na vládách a korporacích ve světě.
Dost důležitá organizace, řekla bych. Bojují proti vybíjení tuleňů (o tom taky bude časem článek), lovu velryb, kácení deštných lesů (taky připravuji),... Někdy jsou možná až moc přísný. Myslím jako že někdy to co dělají je až zbytečné. Ale rozhodně je nehodlám kritizovat. Vážím si jejich práce a někdy se k nim třeba ráda přidám!


Co to je životní prostrředí?

31. prosince 2008 v 13:37 | Anuška
Životní prostředí je podle definice Ministerstva životního prostředí České republiky "systém složený z přírodních, umělých a sociálních složek materiálního světa, jež jsou nebo mohou být s uvažovaným objektem ve stálé interakci. Je to vše, co vytváří přirozené podmínky existence organismů, včetně člověka a je předpokladem jejich dalšího vývoje. Složkami je především ovzduší, voda, horniny, půda, organismy, ekosystémy a energie."
Složky životního prostředíneživé (anorganické) složkyhorninové podloží (litosféra)


živé (organické) složkyStudiem vztahu organismů a životního prostředí obecně se zabývá ekologie, případně environmentalistika. 
 

Reklama