Česká republika

6. prosince 2009 v 16:41 | Anuška |  Úvahy
Náš stát jistě dokázal v roce 1989 velkou věc. Dobyl si svobodu. Ale je to snad všechno? Možná říkáte, že jsme svobodní. Já ale říkám, že jo to lež. To co nás činí nesvobodnými, ale už není systém ani konkrétní osoba. Jsme to mi sami-my, kdo jsme slepí, hluší, a když to ne, tak alespoň němí. To je možná ještě horší. Přestože vidíme bezpráví a nenávist, přesto mlčíme. Mlčíme, místo abychom se vztyčenou hlavou šli za skutečnou svobodou. Za svobodou o kterou snad kdysi bojovali lidé jako Karel Kryl. Dostali jsem ji, ale co se změnilo? Jak to vypadá s naší ekonomikou? Kolik z těch, kteří rozhodují o našich životech ve vládě, to myslí upřímně a nejde jim jen o to vydělat si na další auto, dům, dovolenou, milenku? Proč nejsou alespoň oni, když už nikdo jiný, spavedliví a čestní? Měli by nám být vzorem,nebo snad ne? Ale pokud by se stát choval tak, jak se chovají ty v jeho čele, kolik by tady bylo slučných lidí? Byla by to jistě zajímavá statistika, ale obávám se, že by málokoho zajímala. Špatný člověk nechce slyšet "To ty jsi udělal chybu! Není to vina těch tam venku, jak tvrdíš. Ta vina jen a jen tvoje. Protož člověk když se narodí dosává jeden veliký dar, a tím je právo a možnost rozhodovat se o sobě. Bojovat za sebe každou vteřinu života. Bylo to tvoje rozhodnutí, vzít ten úplatek!" . I když, kdo by mu to v dnešním světě řekl? Je tady někdo schopný nastavit zrcadlo ostatním a zároveň být věrný sám sobě?
Pokaždé, když uvažuji o dnešním světě, strhuje se ve mně obrovský boj. Boj mezi láskou ke všemu živému a tím co vidím. Na jednu stranu vidí kolik lidí ještě dnes obdivuje a tvoří dobro, kolik jich přemýšlí a snad i miluje. Ale pak se rozhlédnu po skutečném světě a vidím jen a jen boje o cokoli, majetek, bohy, lásku,... Boje o lásku mě zvláště děsí. To, že říkám "Milujte!", přece neznamená totéž jako "Bojujte o lásku!". Láska nepotřebuje boj, stačí jí pravda a slušnost. A to je to co nám, Čechům chybí k tomu, abychom mohli bíti skutečným demokratickým bohatým státem. Třeba ne bohatým majetkem a penězi, ale bohatým moudrostí a láskou. to je pravé bohatství!
To jest můj názor, přesvěčte mě, že je milný, a budete monarchy!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karolanna Karolanna | Web | 27. prosince 2009 v 15:14 | Reagovat

Ano, máš velice zvláštní názory. Udivuje mě Tvoje přemýšlivost a oddivuju ji.
1) Lidi jsou hloupí. Většina žije bez toho, aby přemýšlela proč a zdá má jejich život smysl a nějako ucenu. Jak to myslíš s tím bezprávím? Bezpráví je, bylo a výdycky bude všude. A neexistuje nikdo, kdo dokáže vždy objektivně určit pravdu a lež. To vlastně ani určit nelze. Na všem je pravdy trochu. A jak chceš bojovat proti bezpráví?? Staneš se soudkyní, pojedeš zachranovat černopušky do Affiky, nebo svůj majetek daruješ bezdomovcům?
Mlčíme, místo abychom se vztyčenou hlavou...
Vyvyruj se moralizování. Vždyt v naší republice za totality, jejíž konec jsi zmínila na začátku včichni sli se sklopeno hlavou, jako stádečko oveček. A bylo jen několik, zoufale málo hrdinů, kteří se nenechali potopit, ale bojovali. A tvrdě za to zaplatili. My jsme jejich potomci.MY.
A dnešní politici a vyžší uředníci. Někdy i bývalí pradovníci v  StB. A navíc politici-jsou z lidu. Nechci se jich zastávat, ale nejsou lidé neomylní. Nicméně to nic nemění na tom, že jsou to prasata.
Špatný člověk-kdo je to? A jak ho poznáš? A kde je hranice špatného a dobrého člověka?
Člověk, když se narodí dostává právo rozhodovat o sobě. Měli židové právo o sobě rozhodovat, když byli po milionech hnáni do plynu? A otroci v Africe ještě před pár lety? Právo na to, rozhodovat o somě máme až ted my-ovšem jen do jisté míry.
Máš velikou pravdu v tom, že náším životem se prožírá materialismus a peníze, peníze, peníce. Dnes jsou všechno.Asi to souvisí s dobou.
myslím, že za pár let to stejně asi budeme obě vidět jinak. :)

2 Anuška Anuška | Web | 27. prosince 2009 v 19:11 | Reagovat

Jo...asi máš pravdu, lidi to moc nezajímá, ale já poslendí dobou potkávám lidi, kteří takoví nejsou. Lidi, které zajímá svět.
Jasně, bezpráví je, ale já ještě pořád(i když asi dosta naivně) věřím, že to tak být nemusí, kdyby se k sobě lidi chovali slušně bylo by to jinak,a to přece není tak těžký ne? Bojovat...chci bojovat ale plavu v tom, je to těžký ale tahle doba je sama proti sobě. Je jednoduchý říkat co si myslíš (pokud ti to dovoluje to, co jsi...víš jak to myslím...), jsme svobodní podle práva, takže snad jednou budeme svobodní i morálně..
No právě..bylo pár lidí, kteří bojovali a nakonec vyhráli a proto jsem teď tady. Ale myslíš, že jsou (nebo by byli) spokojení s tím jak to tady vypadá?
Nejsou neomylní. Kdyby párkrát udělali  chybu určitě by se jim to dalo omluvit ale když se chovaj jako by ani neměli svědomí, srdce ani oči, omlouvá se to hůř.
Špatnýho a dobrýho člověka nerozeznáš, ale slušnýho a neslušnýho, věrnýho a nevěrnýho, milujícího a nenávidějícího,....ano!
No právě, oni to právo měli, ale někdo jim je odpeřel a je spouta lidí, kterým je odepřeno i teď. Ale my ho teď máme a jsem přesvědčená, že bychom měli udělat včechno aby ho měli i oni!
Peníze, peníze, peníze...kéž by nebyly!

3 Karolanna Karolanna | Web | 30. prosince 2009 v 10:11 | Reagovat

Kdyby nebyly peníze, náš demokratický systém sy se zhroutil v základech. Bez peněz to nejde.
(Špatnýho a dobrýho člověka nerozeznáš, ale slušnýho a neslušnýho, věrnýho a nevěrnýho, milujícího a nenávidějícího,....ano!)- To je moc hezký!

Jestli by byli naši předci spokojení s tím, jak to tady vypadá - na to si vážně netroufám odpovědět. Ale je i spoust kladů dnešní doby, není jen špatná a materialistická. Již zmíněná SVOBODA. Pak to je taký nesrovnatelně vyžší životní úroven. A to taky není zanedbatelné.
Nakonec bych své myšlenky asi shrnula tak, že tato doba je v mnoha ohledech špatná..(korupce,politika,všechno okolo nutící k nezpochybnitelnému ateismu,lidé již nedrží při sobě..)
Ale přece jen je tato doba ještě lepší variantou, než všechny ninulé režimy. A pro to- já osobně si této doby velmi vážím a doufám, že potrvá co nejdéle. Protože tu nebude tu věčně.

4 Anuška Anuška | Web | 30. prosince 2009 v 12:34 | Reagovat

S většinou toho co jsi řekla souhlasím, až na ty peníze-to víš moje názory jsou skoro jako názory hippies takže jsem zastáncem absolutní svobody, bez peněz. A taky nedoufám, že tahle doba potrvá, ona se změní, a tak doufám, že se změní k lepšímu. Pokud je tak dobrá jak říkáš a jak věřím, že je, tak by to tak mělo být!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama