Duben 2009

Bylo jí šestnáct let....

29. dubna 2009 v 18:25 | Anuška |  Příběhy
"Bylo jí šestnáct let..." začíná vyprávět maminka příběh, jenž se odehrál za dob, kdy seděla v lavici tak, jako dnes já.

"Jak jsem řekla.Bylo ji šestnáct let. Byla to krásná holka. Kam vešla, pořád se smála, zářila jako hvězdička na nočním nebi. Nikdy se na nikoho nenaštvala, vyzařovala z ni jen dobrá nálada a na všechny byla vždy milá.

Ve třídě měla i svou nejlepší kamarádku. Byly to kamarádky na život i na smrt. Kam šly, vždy byly spolu. Nejen že měla kamarádku, ale i milujícího kluka. Moc jim to slušelo, chovali se k sobě krásně...Každý jim jejich lásku záviděl...Vlastně měla všechno, co si mohla přát..."

Vypráví maminka s jiskrami v očích, potom ale ztiší řeč a do očí se ji nahrnou slzy:

"Pamatuji so to, jako by to bylo dnes. Vešla jsem do třídy a spatřila ji sedět v lavici samotnou. Její nejlepší kamarádka si ji ani nevšimla a bavila se s nějakou jinou holkou. Podívala jsem se ji do očí ale ona uhla pohledem, Spatřila jsem, jak se snaží zadržet pláč. Rty, které se vždy smály, se náhle nepohly.Bylo strašné ji takhle vidět, vždyť to nebyla ONA!

A tak to trvalo přesně týden. Seděla v lavici sama, kamarádka si ji ani nevšímala...Uběhl týden, kdy s nikým nepromluvila, na nikoho se nepodívala...

Jednou ráno přišla do školy a střetly jsme se v šatně. Podívala se na mě a spustila: - Ona mě nechala, neřekla důvod a vykašlala se na mě. Opustila mě jako kus hadru. I on mě nechal, řekl že s ubrečenou holkou nebude, nemá náladu mě utěšovat. Rozešel se semnou. Připadám si jako opuštěna hadrová panenka na skladu. Už mě tenhle život nebaví. Nemám pro co žít...- To byla její poslední slova a pak ze školy utekla. Už nepřišla. Myslely jsme, že je nemocná, ale pak nás zarazil černý prapor nad okny naší školy. Do třídy vešla profesorka a oznámila nám, že spáchala sebevraždu....

Vyhrkli mi slzy...Vždyť já byla poslední se kterou mluvila!

Na pohřbu bylo mnoho lidí, nikdo se nemohl ubránit slzám...Někde v dálce jsem zahlédla JEHO! Stál tam a plakal, jenže já ho nenáviděla, nenáviděla jsem ho za to co udělal, že ji nechal se trápit....Měl zemřít on NE ona!"

Těmito slovy ukončí mamka své vyprávění a já se pustím do pláče...Dnes ji mohlo být 34 let a mohla by být šťastně vdaná a mít děti. Místo toho je už 18 let tady- pod zemí -. Díváme se společně s mamkou na hrob, dnes už ženy, a pláčeme.

Položíme na hrob společnými silami kytici a odcházíme. Mamka si otře slzy a řekne: "Boruwko, i když ti někdo hodně ublíží, neber si život, je to to nejcennější co máš!

Lidé, kterých si vážím-5-Harvey Milk

25. dubna 2009 v 20:58 | Anuška |  Lidé
Harvey Bernard Milk se narodil 22.května 1930 v New Yorku. V dětství se mu posmívali kvůli jeho odstátým uším, velkému nosu a nohám. Měl skoln prosazovat se jako třídní klaun. Hrál fotbal a získal vášeň pro operu. Během dospívání si uvědomil svou homosexualitu, ale tajil ji. Vystudoval matematiku. Psal pro univerzitní noviny a stal se známým jako přátelský student. Nikdo na škole neměl podezření, že je gay. Po ukončení střední školy nastoupil k námořnictvu. V roce 1955 byl propuštěn s hodností mladšího poručíka. Začal učit a po roce potkal Joea Campbella o kterého vážně usiloval. Rozešli se po skoro šesti letech, a měli tak spolu Milkův nejdelší vztah. V roce 1962 se seznámil s Craigem Rodwellem. Odrazovala ho ale Craigova činnost u newyorské akvtivistické organizace gayů. Vztah brzy skončil. V roce 1972 se Harvey společně se spoustou jiných gayů odstěhoval do obvodu Castro v San Franciscu. Využil rostoucí politické i ekonomické síly čtvrti a tři krát kandidoval na politickou funkci. V roce 1977 získal místo v zastupitelstvu San Franciska. Sloužil v úřadě 11 měsíců a zasloužil se o vyhlášku, zajišťující gayům práva. Dne 27. listopadu 1978 byli Harvey Milk a starosta San Francisca zastřeleni Danem Whitem, zastupitelem, který krátce předtím rezignoval a znovu žádal funkci zpět. Přez svou krátkou politickou karieru se stal Milk podle Petera Novaka ikonou San Francisca a mučedníkem práv gayů. Anne Kronenberg, jeho poslední volební manažerka, napsala: "Čím se Milk lišil od vás nebo ode mě, bylo to, že byl vizionář. Představil si spravedlivý svět v hlavě a pak ho začal tvořit ve skutečnosti, pro nás všechny."

Přiznávámse, že jsem ho "poznala" teprve ve čtvrtek, když jsem byla v kině na filmu Milk a náležiě se za to stydím. Byl to úžasný člověk. Bojoval za práva spousty lidí a zemřel pro ně. "Pravá odvaha znamená bojovot a trpět pro to, v co věříš!" Kéž by bylo na světě více takových lidí! Ten film je opravdum nádherný, určitě se na něj podívejte!!

Slepé děvče

21. dubna 2009 v 15:49 | Anuška |  Příběhy
Bylo jednou slepé děvče, které nenávidělo sebe a celý svět za to, že nemůže nic vidět. Měla vrozenou vadu očí a nikdy nic a nikoho neviděla. Každého nesnášela, až na svého chlapce. On byl stále s ní, ve všem jí ochotně pomáhal. Jednou mu řekla, že kdyby někdy mohla vidět, hned by se za něho vdala.
Stalo se jednoho dne, že se konečně, po dlouhé době našel dárce, který jí mohl dát nemocnou část očí. A tak se těšila, že konečně uvidí svět a taky svého přítele. Chlapec se jí hned po operaci přišel zeptat, jestli si ho vezme. Dívka se usmála, ale když otevřela své "nové" oči a uviděla ho, byla v šoku. I on byl slepý. Začala přemýšlet o svém životě a nakonec slepého chlapce odmítla. Ten smutně odešel, z očí mu tekly slzy. Po pár dnech jí přišel dopis. Byl od něho. Chlapec jí děkoval za všechny krásné chvíle, které spolu prožili. Na konci dopisu stálo "A dej prosím pozor na moje oči".....

Strašně sutný příběh..ale i to je život. I když nevím, jestli by se našel někdo, kdo by dokázal udělat něco tak úžasného. Věřím, že ano (doufám...).

Temperament

20. dubna 2009 v 18:26 | Anuška |  Psychologie
Temperament jsou dynamické vlastnosti osobnosti. Temperamentovými vzory se už ve středověku zabívali významní lidé. Hlavně Hippokrates a Galenos.
Hippokrates se proslavil hlavně tím, že vytvořil teorii šťáv-krev; žlutá žluč; černá žluč; sliz, hlen
 • Sangvinik-krev-člověk přiměřeně aktivní. Na slabé podněty reaguje slabě, na silné silně. Je přízpůsobivý, emočně vyrovnaný, ale nestálý a lehkovážný. Optimistický.-sabilní extrovert
 • Cholerik-žluč-silně vzušivý, těžko se ovládá, čast reaguje agresivně, netrpělivý, panovačný, nerozvážný, soužití s ním je složité.-labilní extrovert
 • Melancholik-černá žluč-hluboké prožitky, spíše smutně laděný, pesimismus, strach z budoucnosti, usiluje o klid, nesnáší hluk, vypjaté sytuace, jeho city jsou trvalé a hluboké.-labilní intovert
 • Flegmatik-hlen; sliz-je vyrovnaný, jeví se jako lhostejný, vzrušují ho jen velmi silné podměty, hlubší vztahy má jen k vybraným osobám, je bez velých životních ambicí.-stabilní intovert
Čtyři temperamenty (flegmatik,colerik, sangvinik, melancholik)

Lidé, kterých si vážím-4-John Lennon

19. dubna 2009 v 21:11 | Anuška |  Lidé
John Lennon s narodil 9. října 1940. Neměl lehké dětství. Otec rodinu opustil krátce po jeho narození. Matka Johna svěřila do péče své sestry. Zemřela, když Jonovy bylo18. Od sedmi let vymýšlel básničky, psla příběhy, k nimž sám kreslil ilustrace. Rád četl. Roku 1952 nastoupil na gymnázium, začal hrát na kytaru a později založil skupinu The Quarry Men. V roce 1957 se John Seznámil s Paulem McCartneym a přivedl ho do své skupiny. Tak vznikla skupina The Beatles. Za první dva roky spolupráce napsali kolem 100 písní. Studium ho nebavilo, proto přešel na uměleckou školu. Skupina několikrát změnila jméno, až na konec v roce 1960 skončila u The Beatles. O dva roky později se oženil se svu spolužačkou a roku 1963 si jim narodil syn. Rok a to vydává svou prvn knihu In his own write. Skoro přez noc se stává bestsellerem. O rok později vydává další knihu-A Spaniard in the Works. John Lennon byl celý život renel. V jednom interview pronesl poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus. V roce 1966 potkal svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvedl se svou ženou a vzal si Yoko Ono. Rok 1969 je pro Beatles kritický. Vznikají neschody a John se vrhá na sólové projekty. S Yoko Ono natočil album Unfinished music No. 1: Two virgins. Začínají se politicky angažovat a protestovat proti válkám. V roce 1970 se Beatles definitivně rozpadli. Lennon vydal desku Imagine. Roku 1975 se jim narodil jediné společné dítě-sny Sean Ono Taro Lennon. Potom se John 6 let věnoval jenom dítěti. Po šesti letech začal znovu skládat. Vznikla dvě alba, Double Fantazy a Milk and Honey.
Když se 8. prosince 1980 vracel z natáčení, před dveřmi jeho bytu v New Yorku jej těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se krátce před tím podepsal na album. Na místě byli záhy dva policisté, kteří ho převezli do nemocnice. Po cestě ztratil vědomím a když přijeli k nemocnici byl již mrtev. Přesto se lékáři pokusili o záchranu. Marně. Střelné rány způsobyli četná zranění-prostřelení plic, poranění lopatky,.. Ale smrtelné bylo přetutí krční tepny. V roce 2002 rozhlasová stanice BBC uspořádala hlaování o 100 největších britů v historii. Obsadil 8. místo. Má svoji hvězdu na Hollywoodsém chodníku slávy.

Byl to dokonalý muž. Jeho smrtí svět ztratil nepředstavitelně mnoho! A to ne jen vynikající ho hudebníka, alehlavně skvělého člověka, který i tak pro svět udělal mnoho. Spoustě lidí otevřel oči a myslím, že byl (a stále je) jedním z největších odpůrců válek. Byl to člověk, který mohl zachránit svět, bohužel to nestihl. Přesto si ho neuvěřitelně vážím a věřím, že nesem sama. Kéž by bylo více lidí jako on!!!!

Muzikál Vlasy-Hair

18. dubna 2009 v 11:17 | Anuška |  Lidé
Vlasy, jeden z nejvýznamnějších muzikálů druhé poloviny 20. století, zaujal bezpochyby Miloše Formana nejen nabízející se možností natočit výpravný film s choreografickými čísly, moderní hudbou a provokujícími texty, ale především svými přesahy za obvyklé hranice muzikálového žánru. V době svého vzniku byly Vlasy dílem politickým a vyhroceně sociálněkritickým, odsuzujícím válku ve Vietnamu a maloměšťáckou lhostejnost vůči této tragédii. A také dílem romantickým vzýval hippies a všechny formy jejich rebelie proti zbytnělému konzervatismu. Formanovi nečinilo žádné potíže najít si vztah k těmto ryze americkým tématům, vždyť jádrem tam byly problémy, na něž se soustřeďoval ve všech svých českých filmech: generační konflikt, naivní a čistá touha mládí po lásce a svobodě a rovněž protest proti konvencím a předsudkům, které tyto iluze bezcitně ničí. Ondříček měl tentokrát před kamerou daleko různorodější a temperamentnější reprezentanty mládí, než na jaké byl zvyklý doma, a také toho náležitě využil. Snímá je téměř nepřetržitě v akci a dynamickém pohybu, nevšímá si jen řeči tváře, ale celého těla, mladí muži a ženy v jeho podání jsou živelní a draví, strhující svou spontaneitou. Jistě i jeho zásluhou je tento film především nakažlivou oslavou vitality a radosti ze života.

Nejdokonaljší muzikál (asi i film) jaký jsem kdy viděla. Ta hudba je úžasná, příběh dokonalý, herci úžasní,...!!! Kdo jste to neviděli, určitě se podivejte! Bilionkrát lepší než nějaký Muzikál ze střední!! Ten příběh je ze života. Dostatečně pobuřující, dokonalý. Hrozně smutný! Ale takový je život.


Lidé, kterých si vážím-3-Matka Tereza

16. dubna 2009 v 16:47 | Anuška |  Lidé
Agnes Gonxha Bojaxhiu se narodila 27. srpna 1910 ve Skopje v katolické, boahté, šťastné rodině. Roku 1919 umírá její otec. Zdá se, že byl zabit jugoslávskou policií. Roku 1928 v Dublinu vstupuje k sestrám Naší Paní Loretánské. O 2 měsíce později odjíždí do Indie, kde vyučuje na vyšší škole. O rok později obléká hábit a přijímá jméno Tereza z úcty ke svaté Terezii od Dítěte Ježíše. Později se stane ředitelkou bengálské části High School. Při cestě vlakem ji zasahuje bída chudých, chce odejít od sester Naší Paní Loretánské, ale setkává se s nepřátelstvím. Trpí tím a onemocní. Kalkatský biskup se rozhodne jí pomáhat. Píše dopis papeži, v němž ho žádá, aby Matka Terez mohla odejít a zčít nový řeholní život mimo klášter. Papež dává svolení. Matka Tereza odchází z kláštera a absolovuje lékařský kurz. Roku 1950 má už 10 spolusester. Píše pravidla kongregace, kterou by chtěla založit. Arcibiskup její plán zkoumá a posílá do Říma. Papež jej schválí. Vzniká nová náboženksá obec Matky Terezy. Budou se jmenovat "Misionářky lásky". Matka Tereza zakládá domy pro chudé, umírající, malomocné, chudé,... po celém světě. V říjnu 1979 přijímá v Oslu Nobelovu cenu míru. 5.září 1997 umírá v Kalkatě. V Indii je vyhlášen státní smutek. Pohřebního obřadu se zůčastnli desetitisíce hostů a další miliony jej sledovali v televizi. V říjnu 2003 byla blahořečena.

No..nevím co k tomu říci... Hrozně ji obdivuji!

Hippies

15. dubna 2009 v 19:21 | Anuška |  Lidé
Hippies (děti květin)je hnutí, které vzniklo v 60. letech v USA. Vlastně se jednalo o neorganizované hnutí, které vycházelo z generace beatníků. Jejich cíle byly nejednotné, za základní lze ale považovat vzpouru proti společnosti, mír, lásku, přátelství, svobodu. K naplnění těchto cílů se sdružovali do skupin, které pak často provozovaly volnou lásku(free love). V těchto skupinách se často šířily drogy - zvláště psychedelické (LSD). Častým cílem byl pouze opak chování většinové společnosti. Hippies propagovali spontánní chování, lásku a prosazovali názor, že si člověk má užít života a nebudovat kariéru, nehonit se za penězi. Příslušníci hippies nosili dlouhé vlasy, volné oblečení a korálky.

To je zkopírované z Wikipedie. Omlouvám se za to, ale nějak se mi to jako úvod líbí.

Historie
V Československu se hnutí hippies začalo oběvovat v 70. letech. Stoupenci byli režimem pronásledováni. Významným místem se stala Lennonova zeď na kampě.
V USA hippies ovlivnili politické dění. Docházelo ke vspourám mládeže. Hlavně američané se velmi angažoveli v protestech proti válce ve Vietnamu. Do války byla totiž mládež povolávána. Po válce se postupně hnutí hippies přispůsobilo společnosti-většina se stala běžnou částí společnosti, část podlehla drogám a jen malá část dále bojovala za své ideály. Přesto v 80.-90. letech některé části získali na popularitě. Hlavně protiválečný aktivismus, buddhismus, hinduismus, ekologie.

Politika, hesla,...
Hippies má nejblíže k anarchismu. Na vzhled hppies reagovali stoupenci Skinhead zkrácením vlasů.
Hesla myslím, že mohu napsat v angličtině-zní to lépe a věřím že tomu budete všichni rozumět (dyžtak si napište o překlad)!
 • Make love, not war!
 • Flower power
 • All you need is love!
 • Peace please!
 • Let your minds be free!
 • Peace & love
 • Give peace a chance!
 • Don't Trust Anyone Over Thirty!
Odcizení pro ně znamenalo vzdát se pocitu soudržnosti, pocitu, že někým jsou, že něco můžou dokázat. Touha po lásce je vedla ke snaze prolomit to strašné ticho a trochu to roztočit.
Já tento styl zbožňuji a hlavně obdivuji. Pozitivní lidé, kteří se chtějí bavit...touží po míru a lásce! To je dokonalá představa ne?? Hudba (Beatles,..) je úžasná; oblečení přenádherný; a hlavně ty myšlenky, hesla,... I když samozřejmě tady jsou věci jako drogy...

Tolerance

13. dubna 2009 v 18:03 | Anuška |  Úvahy
Tolerance...někteří lidé možná ani přesně neví jaký má to slovo význam, protože kdyby to věděl, neprali by se kvůli fotbalu, národnosti,.... Bez tolerance se nedá žít. Může někdo milovat netolerantního člověka? Z netolerance vznikají věci jako rasismus! Tolerantní člověk přece nemůže nenávidět jen kvůli barvě pleti!!! Lidé potřebují tleranci stejně jakon lásku (ne-li ještě více!) Netvrdím, že by měl člověk poslouchat druhé na slovo. Ale kdyby se lidé navzájem tolerovaly, nestalo by se nic jak 2. světová válka. Hitler by byl zadupán v okamžiku kdy by řekl svůj názor. To se bohužel nestalo. Proto zemřeli tisíce lidí-židů, romů. (Přitom babička hitlera byla židka a on rozhodně nebyl modrooký blonďák!!)

Lidé, kterých si vážím-2-Nelson Mandela

4. dubna 2009 v 20:35 | Anuška |  Lidé
Nelson Rolihlahla Mandela se narodil 18. července 1918 v Transkei. Jeho otec byl byl náčelníkem kmene Thembu. Vzdělávání začal v misijní škole, kde mu metodický učitel dal anglické jméno Nelson. Po dokončení základní školy začal chodit na střední školu. Junior Certificate (vysvědčení) obdržel za dva roky místo obvyklých tří. Bakalářská studia začal na Fort Hare University, kde se setkal s Oliverem Tambem, jenž se stal jeho celoživotním přítelem a kolegou. Na konci prvního roku studia se zapojil do bojkotu Studentské zastupitelské rady proti univerzitní politice, za což byl vyloučen. Odešel do Johannesburgu, kde dálkově dokončil studia na University of Witwatersrand a získal právnický diplom.
Již jako mladý se zapojiíl do opozice proti nadvládě bílé menšiny. Stal se členem Afrického Národního Kongresu, kde spoluzakládal Ligu mladých. Vedl kampani odporu proti nespravedlivým zákonům a jinak bojoval proti nadvládě bílých. V roce 1955 byl zatčen a obviněn z vlastizrady ale po dlouho tvrajícím procesu byl propuštěn. V roce 1961 se stal velitelem Umkhonto we Sizwe ("Kopí národa"), ozbrojeného křídla ANK. V červnu 1964 byli Mandela a sedm dalších obviněných v tzv. Rivonijském procesu odsouzeni na doživotí za plánování ozbrojeného převratu. Později odmítl podmíněné propuštění z vězení výměnou za zřeknutí se ozbrojeného boje. Ve vězení tak zůstal až do 11.února 1990, kdy neustávající kampaň ANK a mezinárodní tlak vedly k jeho propuštění na příkaz prezidenta Frederika Wilema de Klerka. Zákaz činnosti ANK byl také zrušen. Nelson Mandela v roce 1988 obdržel Sacharovu cenu a spolu s de Klerkem sdílel Nobelovu cenu míru v roce 1993.
Byl prvním prezidentem Jihoafrické republiky. Jeho úsilí o národní usmíření vyvrcholilo v květnu 1995 přijetím nové ústavy Jihoafrické republiky, která, mimo jiné, zakazuje diskriminaci národních menšin, včetně bělochů. Mandelova vláda si ale také vysloužila kritiku za údajnou neschopnost zastavit krizi AIDS.
Nelson Mandela byl třikrát ženatý. Jeho první manželství s Evelyn Ntoko Mase skončilo po 13 letech rozvodem v roce 1957 a jeho 38 let trvající manželství s Winnie Madikizela skončilo odloučením v dubnu 1992 a rozvodem v březnu 1996. O svých 80. narozeninách se oženil s Graca Machel, vdovou po Samora Machelovi, bývalém prezidentovi Mozambiku a spojenci ANK, který zahynul při leteckém neštěstí o 15 let dříve.

Já si ho neuvěřitleně vážím, i protože dnes má charitativní organzaci 46664-stará se o lidi nakažené nemocí AIDS. Je to strašně silný člvěk. Byl 62 let ve vězení což si myslím, že by dokázal jen málokdo!

John Lennon-Imagine

4. dubna 2009 v 19:38 | Anuška |  Lidé
John Lennon-Imagine

Lidé, kterých si vážím-1-J. R. R. Tolkien

1. dubna 2009 v 17:57 | Anuška |  Lidé
Pan profesor Tolkien byl jeden z nejúžasnější spisovatelů a upřímně řečeno je to můj "spisovatelský" vzor (on=spisovatel..já k tomu mám daleko!:() Byl to neuvěřitelně chytrý člověk. Nedokáže pochopit jak dokázal vytvořit svůj vlastní svět (Středozem) s jazyky, historií a tím vším co k tomu patří! Myslí, že o Pánovi Prstenů ještě něco napíšu, poněvač je to úžasné dílo!


John Ronald Reul Tolkien se narodil 3.lenda 1892 v Bloemfontein (jižní Afrika). Oba rodiče pocházeli z Birminghamu. Tam se také matka se svými syny (John-3 roky, Hilary) přestěhovala po smrti otce. P. p. Tolkien se stěhue do vesnice poblíž Birminghamu, o které se často mluví jako o předloze klidného života hobitů. Roku 1903 ziskává stypendium na Škole krále Edwarda. V listopadu 1904 ve věku 34 let umírá Tolkienova matka, J. R. R. Tolkienovi bylo 12 let. 22.března 1919 si vzal Edith Brattovou. Měl s ní 3 syny-John, Michael, Christopher a dceru-Priscilla. Roku 1919 získal oxfordský diplom za studium staroangličtiny. Roku 1924 jmenován profesorm angloaštiny na Oxfordu. Zde publikoval ve spolupráci s e. V. Gordonem překlad básně Sir Gawaina Zelený rytíř. V roce 1930 začal psát Hobita (důležitý okamžik), ale doončil ho až o 6 let později. Hobit vyšel až v roce 1937, kdy Tolkien začal psát pokračování, ze kterého se později stal Pán prstenů. Na konci 2. svěotvé války byl jmenován profesorem anglického jazyka a literatury na Mertonově koleji v Oxfordu. V roce 1949 dokončil Pána prstenů, ale kvůliTolkienově pečlivosti ještě nebyl vydán. Později se nakladatelství Allen & Unwin rozhodlo Pána prstenů vydat, ale z finančních problémů knihu rozdělili na 3 svazky. Za pár let přetal Tolkien učit na Oxfordu a odcestoval do USA. Tam přijal čestné hodnosti od Marquettské, Harvardské a dalších univerzit. Dále Tolkien vydal Dobrodružství Toma Bombadila a Strom a List. 29.listopadu zemřela Edith Tolkienová. John byl zdrcen. Dostal Řád Britského Impéria. 2. září ve věku 81 let i John Ronald Reul Tolkie odešl za svou ženou... Jeho syn Christopher vdal otcovo životní dílo-Silmaillion (chci co nejdřím sehnat!!!) Na hrobě pod jmény manželů Tolkienových můžete najít jména Luthien a Beren na počest jendoho z největších příběhů lásky ve Středozemi.
Skvělý člověk že? Chtěla bych si s ním popvídat, ale to semi bohužel nikdy nepodaří. Možná po smrti....

Jestli tam je hodně nesmyslů upozorněte. Psala jsem to ve spěch a nestihla jsem to po sobě přečíst.